FUNDACJA
BEZDOMNI
02/07/2012
Bezdomność – problem złożony
Bezdomność to nie tylko „brak dachu nad głową”
W Polsce powojennej problem bezdomności właściwie nie istniał lub był znacznie marginalizowany. Na uznanie tego problemu nie pozwalał ustrój i ideologia socjalistyczna, które w założeniu miały zaspokajać wszelkie potrzeby obywateli. Dopiero w latach 90 zjawisko to stało się przedmiotem szerszych badań i uznano zostało jako problem społeczny. Sytuację osób bezdomnych zaczęto uwzględniać przy opracowywaniu ustaw dotyczących pomocy społecznej. Zaczęto także szczegółowo analizować przyczyny i skutki bezdomności.
Ogólnym wnioskiem było stwierdzenie, że bezdomność to nie tylko brak przysłowiowego dachu nad głową. To problem znacznie szerszy. Jest to pewna niesamodzielność, niechęć do niezależnej egzystencji, nieumiejętność funkcjonowania w strukturach społecznych, życiowa bierność.
W Polsce jest około 100 organizacji, które pomagają bezdomnym. Jednak nie jest wystarczające zapewnienie tymczasowego miejsca noclegowego. W związku z dużą złożonością tego zjawiska organizacje świadczą również pomoc poprzez programy odbudowujące struktury psychiczne i moralne osób odrzuconych społecznie.
Fundacja Kromka Chleba w Tarnowie posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie udzielania pomocy osobom bezdomnym. Działające w strukturach Fundacji łazienka i noclegownia skutecznie zapobiegają przykrym skutkom jakie niesie stan długotrwałej bezdomności. Już sama możliwość wykąpania się i wyprania odzieży mimowolnie przyczynia się do poprawy samopoczucia i samooceny osób bezdomnych. Ponadto noclegownia oferuje korzystającym zajęcia terapeutyczne z psychologiem. Efektem tej działalności jest podejmowanie przez bezdomnych leczenia w Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Szpitalu im. św. Łukasza, chęć podjęcia pracy, starania o przyznanie mieszkania komunalnego i chęć pełnego usamodzielnienia się. Fundacja Kromka Chleba dąży do tego, aby bezdomni chcieli poprawić swoją sytuację życiową i podjęli wysiłek do pracy nad sobą.