12 czerwca br. odbyło się ostatnie spotkanie uczestników warsztatów fotograficznych prowadzonych w Tarnowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym w strukturach Fundacji „Kromka Chleba”. Warsztaty prowadzone były w ramach projektu poznajemy kulturę, zabytki i tradycje naszego regionu „Tarnów w obiektywie Seniora” współfinansowanego z budżetu Miasta Tarnowa.
Na ostatnich zajęciach uczestnicy dzielili się wrażeniami z warsztatów, wymieniali się zdobytą wiedzą na temat fotografii przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Następnie wspólnie wybrali najlepsze ich zdaniem zdjęcia grupowe, i razem z fotografem przeprowadzili ich fachową obróbkę. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał fotoksiążkę z wybranymi zdjęciami przedstawiającymi zabytki naszego miasta. Ostatnim akcentem było wspólne zdjęcie. Przy pożegnaniu uczestnicy wyrażali chęć uczestnictwa w warsztatach dla seniorów w podobnej formie.
Relacja z warsztatów:
Pierwsze zajęcia miały miejsce 17 kwietnia. Spotkania odbywały się co tydzień, w każdy wtorek i potrwały 2 miesiące. Obejmowały 13 godzin zajęć. Uczestnikami warsztatów byli tarnowscy seniorzy w sumie 20 osób: 7 kobiet i 13 mężczyzn. Udział w warsztatach był bezpłatny,
Początkowo zajęcia miał prowadzić Andrzeja Tylko. Jednak w związku z jego chorobą nowym wykładowcą został Piotr Bernacki - artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, na co dzień nauczyciel fotografii w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach.
Warsztaty fotograficzne zostały podzielone na dwie części: merytoryczną i praktyczną. W czasie początkowych zajęć uczestnicy zapoznali się z historią fotografii, budową i obsługą aparatu oraz podstawowymi zasadami wykonywania zdjęć. Omówione zostały również sposoby fotografowania w plenerze ze szczególnym uwzględnieniem zabytków i architektury.
Podczas kolejnych warsztatów uczestnicy mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę zdobytą w czasie zajęć w praktyce. Wspólny spacer po Tarnowie wraz z fotografem pozwolił uczestnikom na wykonywanie zdjęć zabytkom znajdującym się w mieście (Bazylika Katedralna, pomnik Adama Mickiewicza, Ratusz, Wielkie Schody) oraz poznanie kultury i tradycji naszego regionu.
Dwa ostanie zajęcia to zgrywanie zdjęć na komputer, ich obróbka, retusz i korygowanie błędów. To również wybór najlepszego zdjęcia każdego z uczestników, jego wydrukowanie oraz wręczenie każdemu z nich fotoksiążki.
Uczestnicy warsztatów podczas zajęć chętnie korzystali ze wskazówek fotografa dotyczących właściwego wykonywania zdjęć. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali liczne pytania oraz chętnie włączali się do dyskusji. Przyswajanie wiedzy ułatwiał seniorom poczęstunek - wspólnie przy kawie, herbacie i ciastkach dyskutowali na tematy związane z fotografią.
Udział w warsztatach fotograficznych pozwolił seniorom na podniesienie wiedzy i kwalifikacji w dziedzinie fotografii. Ukończenie warsztatów fotograficznych umożliwiło uczestnikom być wnikliwym obserwatorem życia i dziedzictwa kulturowego Tarnowa. Dla człowieka wartość regionu to przede wszystkim poczucie utożsamiania się z jego historią, dlatego podczas zajęć z fotografii dążyliśmy do ukazanie piękna zabytków Tarnowa.