Od II semestru w naszym Uniwersytecie ruszył nowy blok wykładów, zatytułowany „Pielgrzymi szlak”. Pierwszy wykład „Szlaki św. Jakuba” odbył się we wtorek 3 marca. Wygłosił go Pan mgr Zbigniew Turek. Na kolejny wykład w nowym bloku tematycznym zapraszamy już 14 kwietnia br.
Kilka ciekawostek o szlakach św. Jakuba:
Szlaki św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to najsłynniejszy europejski szlak pielgrzymkowy. Niegdyś zaczynał się w Estonii, biegł przez Polskę i prowadził na zachód do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie - według tradycji - znajduje się grób świętego Jakuba Apostoła, zwanego też Jakubem Starszym .
Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Na południu Polski szlak wiedzie z m.in. z Tuchowa, Tarnowa, Brzeska czy Wieliczki.
Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów (z hiszpańskiego nazywane albergue lub refugios) prowadzonych przez lokalne społeczności.
Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem, na podstawie którego otrzymać może dokument potwierdzający przebycie drogi. Na wierzchu plecaka bądź ubrania powinien umocować muszlę jakubową. Charakterystycznymi atrybutami są także: laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę.