„Perspektywy opieki paliatywnej w Polsce podczas pandemii 2019-2021” to temat I seminarium online, zorganizowanego przez Fundację Kromka Chleba, które odbyło się 3 listopada 2020 roku. Udział w nim wzięli eksperci: dr n. med. Maciej Niedźwiecki – pełnomocnik ministra zdrowia ds. opieki paliatywnej, prof. Wojciech Leppert – Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, Izabela Kaptacz – Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa paliatywnego, O. Filip Buczyński – Przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywne.
Do udziału w seminarium zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji działających w obszarze ochrony zdrowia (w tym w zakresie opieki paliatywno-hospicyjnej) z całej Polski. Zarejestrowało się blisko 50 osób, z których część wzięła aktywny udział w spotkaniu, a część śledziła transmisję online na YouTube. Dzięki tak wysokiej frekwencji udało się nawiązać kontakt, wymienić dobre praktyki i doświadczenia w szerokim gronie, co w przyszłości może przełożyć się na współdziałanie i realizację wspólnych inicjatyw. Liczymy, że konsolidacja działań organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną zdrowia wzmocni potencjał instytucjonalny całego sektora i sprawi, że głos organizacji pozarządowych będzie lepiej słyszalny w debacie na temat prawodawstwa w zakresie ochrony zdrowia.
Podsumowanie wspólnej dyskusji: choć panującą epidemię odczuwa każdy, a Ministerstwo Zdrowia koncentruje się głównie na łagodzeniu jej skutków, opieka paliatywno-hospicyjna nie może zejść na dalszy plan i należy jak najszybciej przeprowadzić zmiany, które będą dobre dla pacjentów w terminalnej fazie choroby. Podstawą wszelkich rozmów i działań w zakresie usprawnienia OPH, jest opracowanie standardów, które zostaną przyjęte i wdrożone przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Nad ich opracowaniem intensywnie pracuje zespół specjalistów powołany przez prof. Wojciecha Lepperta. Już w najbliższych tygodniach pojawią się zaproponowane standardy i kierunki rozwoju, które następnie będą konsultowane w gronie ekspertów w zakresie OPH. Celem tych prac jest usprawnienie organizacji i finansowania, aby opieka paliatywno-hospicyjna w Polsce miała charakter profesjonalny i świadczona była na wysokim poziomie.
Relacja filmowa z seminarium