„Dzienniczek” Siostry Faustyny był tematem drugiego spotkania w ramach projektu „Dzieła Miłosierdzia wczoraj i dziś – świadectwo życia św. Faustyny”. Pisany latami jako proste świadectwo doświadczeń wewnętrznych, „Dzienniczek” należy do arcydzieł światowej literatury mistycznej. Przedstawia barwnie fakty z życia (dorastanie do powołania, trudy życia klasztornego, cierpienia fizyczne), zwłaszcza jednak złożony rozwój duchowy Faustyny. Fascynująco brzmią obszerne partie tekstu ujęte jako dialog z Chrystusem - zapis doznań mistycznych.
Należy pamiętać, że św. Faustyna – autorka „Dzienniczka” wniosła do życia Kościoła nową szkołę duchowości - szkołę miłosierdzia, opartą na poznawaniu tajemnicy miłosierdzia Bożego i jej kontemplacji w codzienności oraz postawie zaufania wobec Boga i miłosierdzia względem bliźnich.
„Dzienniczek” pisany jest plastycznym stylem i urzeka bogactwem polszczyzny u niewykształconej autorki. Należy do największych dzieł literatury polskiej dwudziestolecia międzywojennego. Tłumaczony jest na wiele języków - uczestnicy wykładu mieli wyjątkową możliwość obejrzenia egzemplarzy „Dzienniczka” w języku m.in. chińskim, arabskim, koreańskim, malajskim. Pełny tekst „Dzienniczka” znajduje się na stronie https://www.faustyna.pl/zmbm/dzienniczek-sw-siostry-faustyny
Projekt „Dzieła Miłosierdzia wczoraj i dziś – świadectwo życia św. Faustyny” jest dofinansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Wykłady w ramach projektu maja charakter otwarty. Na kolejne spotkanie zapraszamy we wtorek, 5 stycznia 2016 roku o godz. 17.00. Jego tematem będzie postawa Miłosierdzia.
Zdjęcia do obejrzenia w galerii.