21 września 2016 r. w ramach dni otwartych TUTW słuchacze oraz sympatycy uczestniczyli w wycieczce do Miechowa.
Pierwszym punktem zwiedzania była ozdobiona znakomitymi dziełami Bazylika Grobu Pańskiego. Na uczestnikach szczególne wrażenie zrobiła Kaplica Grobu Bożego, będąca kopią oryginalnej kaplicy jerozolimskiej. W środku znajduje się Grób Chrystusa, który był zawsze nieodłącznym elementem kościołów wznoszonych przez bożogrobców. To niezwykłe miejsce przemawia do nas przeszłością i wielkością minionych pokoleń. Warto tu przybyć, poczuć moc, nasycić się atmosferą sanktuarium.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi Miechowskiej na wystawę „Piękno ukryte w jedwabnej materii. Tkaniny z kolekcji bożogrobców”, na której prezentowane są najcenniejsze tkaniny i szaty liturgiczne przez stulecia gromadzone w klasztornym skarbcu bożogrobców. Kolekcja tkanin składa się z blisko 200 zabytkowych tekstyliów powstałych na przestrzeni kilku stuleci w słynnych ośrodkach europejskich, zwłaszcza włoskich i francuskich, w których wyrabiano kosztowne, luksusowe aksamity i jedwabie. Najstarsze tkaniny o proweniencji wschodniej pochodzą z XVI–XVII w.
Zarówno Bazylikę jak i wystawę zwiedzaliśmy z Panią Przewodnik, która wszystkich zachwyciła swoją wiedzą i tym z jaką pasją i zainteresowaniem opowiadała.
Ostatnim punktem programu był Dworek ,,Zacisze” - jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa staropolskiego w województwie małopolskim. Obecnie Dworek „Zacisze” jest wyposażony w przedmioty o charakterze zabytkowym z przełomu XIX i XX wieku oraz kolorową fotokopię Małej Panoramy Racławickiej – dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Dzięki Kustoszowi, który jest specjalista z zakresu historii, dowiedzieliśmy się o kolejach losu dworku z dużą dozą wiedzy historycznej.
Zdjęcia do obejrzenia w galerii.