Historia budowy
Hospicjum Via Spei w Tarnowie to suma wielkich i małych gestów. Widoczny znak ogromnej dobroczynności wielu osób, które w idei pomagania zobaczyły realną wartość.
Poza firmami i instytucjami pomocą przy realizacji inwestycji pomagło wiele osób, które łączy wrażliwość na potrzeby innych. Ich zapał i zaangażowanie sprawiło, że do darczyńców Fundacji dołączają kolejne osoby, które dzielą się swoim czasem, przekazują materiały i środki finansowe. To ogromnie ważne i budujące. Chociaż nie zdołamy wymienić i wyróżnić wszystkich, każdej z nich jesteśmy ogromnie wdzięczni.
Budynek hospicjum został zaprojektowany i zbudowany z uwzględnieniem potrzeb osób mających trudności z samodzielnym poruszaniem się. Wszystkie pokoje wyposażone są w nowoczesne, komfortowe łóżka szpitalne, nad którymi znajdują się panele z oświetleniem, systemem wzywania personelu i punktami poboru gazów medycznych. Każdy pokój ma łazienkę, aneks kuchenny i klimatyzację, a także wyposażenie umożliwiające bliskim przebywanie i czuwanie przy chorym.
Historia budowy
2023
W 2023 roku zakończliśmy etap wyposażania hospicjum. Zrealizowaliśmy montaż systemu przyzywowego i paneli nadłóżkowych, rozprężalni tlenu medycznego, urządzeń sanitarnych, montaż rolet w oknach, dozowników w łazienkach. Zakupiliśmy także sprzęt medyczny na potrzeby hospicjum stacjonarnego i domowego, taki jak pompy infuzyjne, ssaki elektryczne, materace i sprzęt przeciwodleżynowy.
2022
W 2022 roku kontynuowano prace wykończeniowe w budynku (montaż świetlików i wyłazów dachowych) oraz na zewnątrz: zrealizowano szklane zadaszenia nad wejściami, zamontowano podbitkę dachową, oświetlenie zewnętrzne budynku, postawiono lampy terenowe. Rozpoczął się etap wyposażania hospicjum w meble i sprzęt medyczny. W pokojach pacjentów stanęły funkcjonalne aneksy kuchenne i szafki. Rozpoczęła działalność poradnia medycyny paliatywnej, wyposażona w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu świadczona jest opieka medyczna na wysokim poziomie.
→ Zobacz galerię zdjęć z aktualnego stanu budowy
2021
W 2021 zrealizowano prace wykończeniowe w budynku hospicjum. Wykonano podłogi i sufity podwieszane, instalację wentylacji mechanicznej, montaż ościeżnic, drzwi wewnętrznych i ślusarki aluminiowej wewnętrznej, montaż urządzeń sanitarnych i oświetlenia wewnętrznego, przystosowano wejście główne do potrzeb osób niepełnosprawnych. Udało się taże zrealizować przeszklenia w Kaplicy i świetlicy hospicjum.
2020
Zrealizowano prace związane z zagospodarowaniem działki, polegające na ręcznym i mechanicznym plantowaniu terenu, ułożeniu kostki brukowej pod chodniki, parkingi, drogi wewnętrzne, miejsca postojowe i zjazdy publiczne, ułożeniu krawężników drogowych i obrzeży trawnikowych. Ułożono płytki ceramiczne na cokołach budynku. Na ukończeniu jest montaż parapetów wewnętrznych, trwa realizacja ogrodzenia terenu budynku hospicjum.
2019
W grudniu zostały zrealizowane prace polegające na ociepleniu elewacji budynku hospicjum styropianem i wykonaniu na niej tynku silikonowego. Wykonano prace instalacyjne w kotłowni hospicjum oraz instalację klimatyzacji freonowej VRV.
Na początku lipca rozpoczęły się intensywne prace w kaplicy hospicjum. Powstaje ściana prezbiterium, ustawiony został kamienny ołtarz oraz fragment ambonki i postumentu pod tabernakulum.
W czerwcu zakończyliśmy układanie płytek ceramicznych w pomieszczeniach i kamienia na posadzce w kaplicy i hallu. Planowane są kolejne prace wykończeniowe (m.in. malowanie ścian, wykonanie sufitów podwieszanych), ocieplenie budynku i tynkowanie zewnętrzne.
2018
W 2018 roku wykonano tynkowanie wewnętrzne, orurowanie ogrzewania podłogowego instalacji C.O. wraz z podejściami do grzejników. Następnie zrealizowano wylewki cementowe wraz z ociepleniem w parterze budynku, zamontowano i obudowano stelaże podtynkowe do WC, obudowano piony kanalizacyjne.
2017
W 2017 roku zamontowano rozdzielnicę główną niskiego napięcia budynku hospicjum wraz z robotami budowlanymi w pomieszczeniu, w którym zostanie umieszczony agregat prądotwórczy. Kolejnym etapem było orurowanie instalacji CO i ciepła wentylacyjnego oraz montaż rozdzielnic ogólnych i rozdzielnic do pomieszczeń technicznych.
2016
W 2016 roku wykonany został drenaż powierzchniowy na działce, zrealizowano orurowanie instalacji wewnętrznych, w tym kanalizacji sanitarnej, wody do celów bytowychi do celów przeciwpożarowych wraz z hydrantami wewnętrznymi.
2015
Na początku 2015 roku wykonano przyłącze zewnętrzne wody do budynku hospicjum z hydrantem zewnętrznym do ochrony przeciwpożarowej. Następnie zrealizowano odcinek muru oporowego, część konstrukcyjną pochylni i schodów zewnętrznych oraz wnękę na gazy medyczne. W drugiej połowie 2015 roku została wykonana kanalizacja sanitarna i deszczowa.
2014
W 2014 roku zamknięto stan surowy – wykonano stolarkę aluminiową zewnętrzną oraz stalowe drzwi zewnętrzne.
23 kwietnia 2014 roku biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. Kamień posiada wymiar symboliczny – pochodzi z grobu Świętej Faustyny, orędowniczki tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Został przekazany przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i poświęcony w 2011 roku przez abp Wiktora Skworca.
2013
Na początku kwietnia 2013 roku, ukończono prace nad stropem hospicjum. W październiku 2013 roku podpisana została umowa na wykonanie dachu. Po kilkumiesięcznych negocjacjach z firmami, zapadła decyzja, że pokrycie zostanie wykonane z blachy aluminiowej, której koszt wraz z montażem wyniósł 351 tys. zł.
2012
Prace przy fundamentach hospicjum zostały ukończone w marcu 2012 roku. Etap realizacji fundamentów o wartości przeszło 600 tys. zł. wsparło łącznie ponad 40 firm. W czerwcu ruszyły prace wodno-kanalizacyjne – wykonano poziomy kanalizacji sanitarnej. W sierpniu rozpoczęła się realizacja stanu surowego otwartego, która objęła elementy robót konstrukcyjnych i architektonicznych.
2011
W kwietniu 2011 roku ruszyły pierwsze prace na placu budowy – uporządkowano i wyrównano teren. 16 września zatwierdzono projekt architektoniczno-budowlany i wydano pozwolenie na budowę. 22 września 2011 roku biskup Wiktor Skworc dokonał uroczystego poświęcenie terenu pod budowę hospicjum.
2010
2 lipca 2010 roku Sejmik Województwa Małopolskiego – przy szczególnym, bezinteresownym zaangażowaniu ówczesnego Marszałka Województwa Marka Nawary – podjął uchwałę o oddaniu Fundacji Kromka Chleba terenów pod budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. 20 października miało miejsce uroczyste podpisanie aktu notarialnego, na mocy którego Fundacja objęła w użytkowanie wieczyste działkę pod budowę hospicjum.
Jesteśmy zobowiązani do pomocy człowiekowi w potrzebie, bez stawiania jakichkolwiek warunków, z nadzieją, że damy mu choć trochę otuchy. W zamian zyskujemy radość z dobrego i bezinteresownego czynu.