Wykład 3
Mechanizm obrony przed manipulacją
Czwartek, 16 grudnia 2021, godz. 9.00
Na co dzień chcemy pomagać, angażujemy się w sprawy, które wydają się ważne. Łatwo tracimy czujność. Zderzamy się z tym, że nasza otwartość wobec innych może zostać wykorzystana przeciwko nam. Tak działają mechanizmy manipulacji. Jak wchodzić w relacje z innymi w sposób bezpieczny dla siebie? Jak stawiać granice tam, gdzie dochodzi do nadużyć? Wspólnie z ekspertem przyjrzymy się sytuacjom i rozwiązaniom praktycznym. Będą mieli Państwo możliwość opowiedzenia swoich historii.
Wykład prowadziła dr hab. Grażyna Spytek-Bandurska – adiunkt; politolog i prawnik (absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Ustroju Pracy i Rynku Pracy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych m.in. z ustawodawstwa pracy, polityki zatrudnienia i rynku pracy.
Dziękujemy Państwu za udział! Zachęcamy do oglądania nagrania z wykładu:
Manipulacja (z łac. manus pellere: trzymać w czyjejś dłoni, mieć kogoś w ręce) – sposób oddziaływania na inne osoby lub grupy w celu doprowadzenia do zmiany w ich zachowaniu, decyzjach, sposobie myślenia, działaniach.
Manipulator nierzadko wykorzystuje zmęczenie i rozkojarzenie drugiej osoby, gra na czas, próbuje naśladować innych. W celu poradzenia sobie z manipulacją warto korzystać z własnych atutów i zasobów takich jak: spryt, doświadczenie życiowe, refleks, zdolności komunikacyjne, osobowość, wizerunek (autorytet).
Sposoby manipulacji, szczególnie wobec osób starszych:
- Próba dezawuacji postrzegania i pamięci osoby. Przykłady stwierdzeń: „Tylko ci się wydaje”, „Było inaczej, nie pamiętasz”, „To twoja wyobraźnia”
- Projekcja, czyli przerzucanie odpowiedzialności na osobę. Przykłady stwierdzeń: „To twoja wina”, „Ty jesteś odpowiedzialny”
- Sprowadzenie argumentacji do absurdu. Przykład stwierdzenia: „A Ty jesteś taki idealny?”
Prezentacja – Mechanizm obrony przed manipulacją
Broszura – Mechanizm obrony przed manipulacją